Ömer Muhtar Filmi Reviewed by Momizat on .     Ömer Muhtar Filmi 1981 ABD Libya ortak yapımı dramatik savaş filmidir. Özgün adı Lion of the Desert tır. Yapımcılığını ve yöne     Ömer Muhtar Filmi 1981 ABD Libya ortak yapımı dramatik savaş filmidir. Özgün adı Lion of the Desert tır. Yapımcılığını ve yöne Rating:
Viranşehirin Sesi=> Ana Sayfa » Tarih Filmleri İzle » Ömer Muhtar Filmi

Ömer Muhtar Filmi

Ömer Muhtar Filmi

 

 

Ömer Muhtar Filmi

Dosya:Lion of the Desert afiş.jpg

1981 ABD Libya ortak yapımı dramatik savaş filmidir. Özgün adı Lion of the Desert tır.

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Arap asıllı ABD’li sinemacı Mustafa Akkad’ın yaptığı filmin önemli rollerinde Anthony Quinn, Oliver Reed, Irene Papas, Rod Steiger, John Gielgud ve Raf Vallone oynamışlardır. Filmin özgün müziği Maurice Jarre’a aittir.

Gerçek olaylara dayanan bu biyografik epik filmde, 1929 yılında İtalya’da iktidarda olan Faşist diktatör Benito Mussolini’nin Büyük Roma İmparatorluğu’nu yeniden kurma planlarının bir parçası olarak Libya’yı sömürgeleştirmek üzere bu Kuzey Afrika ülkesine gönderdiği güçlü ordularının, Ömer Muhtar liderliğindeki Libya halkının inatçı direnişi karşısında hiç ummadıkları ağır kayıplara uğramaları anlatılmaktadır.

Filmi Libya lideri Muammer Kaddafi finanse etmişti. Çevrildikten bir yıl sonra devrin İtalya başbakanı Giulio Andreotti filmin İtalyan ordusunun onurunu zedeleyici ögeler içerdiğini belirtmiş ve bunun üzerine film 1982 yılında İtalya’da yasaklanmıştı. 1988 yılından itibaren filmin İtalya’da bazı festivallerde yasa dışı olarak gösterilmesine hükümet tarafından göz yumulmuştu.

Filmin Yönetmeni 1930 Halep (Suriye) doğumlu Mustafa Akkad uzun yıllardır ABD’de yapımcılık ve yönetmenlik yapmaktaydı. Cadılar Bayramı filmlerinin büyükbabası olarak da anılan Akkad 2005 yılında Ürdün’de uğradığı bombalı terörist bir saldırı sonucunda hayatını kaybetmişti.

 

BÖLÜM 1.

 
 
 

 

 BÖLÜM 2.

 

 
 

 BÖLÜM 3.

 

 

 
 

Yazar Hakkında

Giriş Sayısı : 727

Yorumlar (1)

  • Eren Bahadıroğlu

    Kaliteli bir oyuncu ve kaliteli bir yapıt.Tek kelime ile başarılı bir çalısma hala o başarısınıda devam etmektedir bence.Bakınız 2011 yılında olmamıza rağmen böyle filimler ne çekliyor nede eskileri hala gündeme geliyor.Bakalım hangi dizilerden fırsat kalacakta malum kanallarımız bunlarada yer verecek.

    Cevapla

Yorum Yaz


+ sekiz = 14

© Copyright www.tarihsuuru.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır.

Başa çık